گروه تجارت طلایی

آموزش ، تحلیل و مشاوره بازارهای مالی

خط روند صعودی و نزولی

فهرست مطالب

در تعریف خط روند (Trend Line) توضیح دادیم که این خطوط یکی از مهمترین مفاهیم در تحلیل تکنیکال هستند. هنگام مشاهده و بررسی خط روند، مفاهیمی مانند چگونگی انتظارات فعالان بازار از گذشته قیمت‌ها یا تغییرات سطوح حمایت و مقاومت قابل مشاهده است. در صورتی‌ که بتوانید رسم خطوط روند و روش استفاده از آن‌ها را به درستی فرا بگیرید، مطمئنا روش کارآمدی را در تحلیل تکنیکال آموخته‌اید. لازم است بدانید دو نوع «خط روند صعودی» و «خط ‌روند نزولی» در بازار داریم که در ادامه بیشتر درباره آن‌ها توضیح می‌دهیم.

خط روند صعودی

خط روند صعودی ‌‌‌(Uptrend) از به هم وصل کردن نقاط مینیمم بدست می‌آید. در رسم این‌گونه خطوط روند، نمودار بالای خط قرار می‌گیرد. همان‌طور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید، از آنجایی که هر کف بالاتر از کف قبلی است، روند‌ صعود‌ی و خط روند صعودی از به هم وصل کردن نقاط مینیمم آن بدست می‌آید.

لازم است بدانید خط روند به عنوان یک خط حمایت مطرح شده و در صورت شکست خط مذکور توسط نمودار قیمتی، انتظار داریم که روند قیمتی نیز تغییر کند.

خط روند صعودی

تصویری از بخش ایزی چارت سامانه معاملاتی ایزی تریدر

خط روند نزولی

خط روند نزولی ‌(Downtrend) از به هم وصل کردن نقاط ماکزیمم یا قله‌های قیمتی به دست می‌آید. در رسم این‌گونه خطوط روند، نمودار قیمتی در پایین خط قرار می‌گیرد. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، روند نزولی از پایین بودن هر سقف نسبت به سقف قبلی سنجیده می‌شود.

لازم است بدانید خط روند نزولی به عنوان یک خط مقاومت مطرح شده و در صورت شکست خط مذکور، انتظار داریم که روند قیمتی نیز تغییر کند.

خط روند نزولی

سوالات متداول

چند نوع خط روند وجود دارد؟

دو نوع «خط روند صعود‌ی» و «خط روند نزولی» در بازار وجود دارد.

خط‌ روند ‌‌صعود‌ی چگونه بدست می‌آید؟

خط‌ روند‌ صعود‌ی ‌‌‌(Uptrend) از به هم وصل کردن نقاط مینیمم بدست می‌آید. در رسم این‌گونه خطوط روند، نمودار بالای خط قرار می‌گیرد.

خط روند نزولی چگونه بدست می‌آید؟

خط روند نزولی ‌(Downtrend) از به هم وصل کردن نقاط ماکزیمم بدست می‌آید. در رسم این‌گونه خطوط روند، نمودار پایین خط قرار می‌گیرد.

آیا شکست خط روند نزولی می‌تواند نشانگر تغییر قیمت باشد؟

این روند به عنوان یک خط مقاومت مطرح می‌شود. در صورت شکست خط مذکور، انتظار داریم که روند قیمتی نیز تغییر کند.

گروه تجارت طلایی

گروه تجارت طلایی

آموزش ، تحلیل و مشاوره بازارهای مالی

همه پست ها

دیدگاهتان را بنویسید